یادبود یازدهمین سالگرد درگذشت «حسن‌علی علی‌پور» بزرگ‌ خیر مدرسه‌ساز کشور

۱۳ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۴ کد : ۸۱۰۱ اخبار مهم
«حسن‌علی علی‌پور» بزرگ خیر مدرسه‌ساز کشور بود که تمام داراییش را صرف مدرسه سازی کرد و ۷۲ مدرسه به عدد شهدای کربلا به همت وی در کشور ساخته شد. او در ۱۴ تیر ۱۳۸۹ درگذشت.
یادبود یازدهمین سالگرد درگذشت «حسن‌علی علی‌پور» بزرگ‌ خیر مدرسه‌ساز کشور

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، 14 تیر ماه 1400؛ 11 سال از درگذشت مرحوم «حسنعلی علی‌پور» بزرگ‌خیر مدرسه‌ساز کشور می‌گذرد اما این خورشید احسان و خیّر‌ مدرسه‌ساز طلوع جاودانه‌ای در دل‌ها و قلب‌ها یافته است.

«حسن‌علی علی‌پور» در سال 1317 در روستای دیجویجین از توابع اردبیل دیده به جهان گشود و با ساخت یک مسجد در زادگاهش گام به وادی فعالیت های خیرخواهانه گذاشت و پس از آن به مدرسه سازی روی آورد. او با عشق و علاقه‌ای وصف نشدنی مدرسه ها ساخت تا به 72 مدرسه به عدد شهدای کربلارسید.

علی‌پور مردی از تبار واقفان و خیرانی بود که بی‌ادعا تمام مال و منال خود را در راه مدرسه‌سازی بخشیده و بدون اینکه کوچکترین بهره و چشم‌داشتی به آنها داشته باشد سرمایه زندگی خود را وقف علم و خشنودی دانش‌آموزان این سرزمین کرده است. او به ارزش و اهمیت علم و تحصیلات واقف بود، به رغم آنکه در موقعیت مالی و رفاهی خوبی در آلمان قرار داشت و از تاجران فرش به شمار می‌رفت همه سرمایه زندگی خود را صرف مدرسه‌سازی و تعالی دانش‌آموزان این مرز و بوم کرد تا فرهنگ ایرانی و اسلامی بیش از گذشته اعتلا یابد.

این خیر مدرسه‌ساز که به عنوان خورشید خیرین مدرسه‌ساز کشور همیشه جلوه‌گری کرده و پر‌تلألو بود، نام و نشانی صادقانه و بی‌ریا دارد که نامش با کلماتی همچون 14 معصوم (ع)، مدرسه‌سازی،‌ 72 تن شهدای کربلا و عبارت‌های پاک و مقدس‌تری جلوه‌گری می‌کند به طوری که نامش با ده‌ها واژه مثبت گره خورده و به راحتی نیز این حقیقت از دل‌ها و زبان‌ها گسستنی نیست.

اما راز ماندگاری علیپور را باید در خدایی بودن رفتار، گفتار و کردارش جست‌وجو کرد که مرگ او را می‌توان طلوعی دوباره در ساحه علم، ادب، اخلاق و معرفت دانست که این شخصیت وارسته بدون توجه به زر و زور دنیا همت متعالی کرد تا فرزندان این مرز و بوم شایسته و مطلوب تحصیل کرده و انسان‌های وارسته و شاخصی شوند.

در گذر ثانیه‌ها و لحظات عمر آنچه حقیقتی جاودانه و همیشه ماندگار پیدا می‌کند نام نیکی است که در سترگ دفتر تاریخ ابدی و جاودانه می‌ماند و همیشه چون نگینی بر تارک تاریخ بشریت می‌درخشد.

و سخن آخر اینکه علیپور به عنوان خورشید احسان و همیشه جاوید دل‌ها و قلب‌ها منور مانده و هر روز نیز روشن‌تر در باور‌ها و اعتقاد‌ها می‌ماند.

کلید واژه ها: خیر مدرسه ساز


نظر شما :